htaccess – co to jest? Definicja i wyjaśnienie

przekierowania-301-wizualizacja

Jeśli zastanawiasz się, co to jest htaccess, do czego służy oraz jakie ma znaczenie ze względu na SEO – sprawdź poniżej! 🙂

htaccess – definicja

Plik .htaccess to plik konfiguracyjny używany w serwerach WWW opartych na architekturze Apache. Jest to skrócona nazwa pełnej nazwy: „Hypertext Access”, a jego głównym zadaniem jest kontrola konfiguracji serwera dla konkretnego katalogu, umożliwia dostosować zachowania serwera dla danej lokalizacji w witrynie internetowej.

Do czego służy plik .htaccess?

Plik .htaccess umożliwia administratorom strony internetowej dokonywanie różnych zmian w konfiguracji serwera bez konieczności ingerencji w główną konfigurację serwera Apache. Pozwala to na elastyczne zarządzanie witryną, np. kontrolę dostępu do określonych plików, przekierowania adresów URL, ustawianie reguł bezpieczeństwa, kompresję treści, czy dostosowywanie ustawień dla silników skryptowych, takich jak PHP.

Znaczenie pliku .htaccess dla SEO

przekierowania-htaccess

Plik .htaccess ma znaczenie dla SEO głównie poprzez możliwość definiowania przekierowań stron (np. z przestarzałych adresów URL na nowe) oraz konfiguracji canonical URL, pomaga to w utrzymaniu spójności struktury strony i zapobiega podwójnemu indeksowaniu treści przez wyszukiwarki. Ponadto, stosowanie reguł w pliku .htaccess może poprawić prędkość ładowania strony poprzez kompresję treści lub buforowanie przeglądarki, a tym samym wpływa na doświadczenie użytkownika i ranking w wynikach wyszukiwania.

Gdzie znajduje się plik .htaccess

Aby znaleźć plik .htaccess na swoim serwerze, należy przede wszystkim mieć dostęp do konsoli administracyjnej lub panelu kontrolnego serwera. Plik .htaccess znajduje się zwykle w głównym katalogu witryny internetowej lub w katalogach podrzędnych, zależnie od potrzeb konfiguracyjnych.

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego serwera lub połączeniu się z serwerem za pomocą klienta FTP, należy przejść do katalogu głównego witryny internetowej. W większości przypadków plik .htaccess będzie tam dostępny. W przypadku braku tego pliku można go utworzyć samodzielnie, tworząc nowy plik tekstowy i zapisując go jako „.htaccess” (upewnij się, że nazwa pliku zaczyna się od kropki). Następnie można edytować plik za pomocą dowolnego edytora tekstowego lub narzędzia dostępnego w panelu administracyjnym serwera.

Pamiętaj, że przed edycją pliku .htaccess zaleca się wykonanie kopii zapasowej, aby zapobiec przypadkowym błędom konfiguracyjnym, które mogą prowadzić do niedostępności witryny.

Sprawdź powiązane definicje:

Wróć do: słownik marketingu internetowego